SA Championships

2016 sees the holding of the 85nd South African Championships. Held since its inception under the auspices of the Federated Caledonian Society of Southern Africa, when it was called the Royal Scottish Gathering, this event has since 2003 fallen under the direction of the OBHD(SA) and is organised by a committee of members of the highland dancing community. The South African championships were traditionally held in September until 2003, when it was decided to change the date to the 4th or last weekend in July to accommodate the increasing number of Pipe Bands and dancers wishing to travel to Scotland to compete. The list of past South African Champions is representative of some of the well-known personalities in the history of highland dancing in the country, many of whom are still actively involved today.

Yearly event news

The Roll of Honour

S.A.CHAMPION ADULT

SHLESINGER  CUP – pre Webster Cup

1932     Bessie Reid
1933     Jenny McKean
1934     Jean Kellas
1935     Bessie Reid
1936     Hilda Watson
1937     B.Ramsay
1938     Nettie Dean
1945     Beryl Clarkson
1946     Beryl Clarkson
1947     A.Sinclair
1948     J.Hall
1949     S.Harcourt
1950     Tommy Kidson
1951     Margeret McKenzie
1952     Sheila McDonald
1953     Sheila McDonald
1954     Shonah Jamieson
1955     Sheila McDonald

WEBSTER CUP

1956     Shonah Jamieson
1957     Shonah Jamieson
1958     Morag Campbell
1959     Joan Dowie
1960     Joan Dowie
1961     Morag Campbell
1962     Barbara Kinghorn
1963     Hilary MacLeod
1964     Heather Parry
1965     Creena Harcourt
1966     Felicity Watson
1967     Judy Moir
1968     Cheryl McMillan
1969     Janet Robertson
1970     Janet Robertson
1971     Beverley McMillan
1972     Dianne McKenzie
1973     Beverley McMillan
1974     Trevor Hicks
1975     Merryl Shaw-Butler
1976     Merryl Shaw-Butler
1977     Brenda Gilbert
1978     Elaine Lambert
1979     Elinor Robinson
1980     Elinor Robinson
1981     Elinor Robinson
1982     Elinor Robinson
1983     Elinor Robinson
1984     Elinor Robinson
1985     Fiona Voss
1986     Linda Richmond
1987     Linda Richmond
1988     Linda Richmond
1989     Linda Richmond
1990     Linda Richmond
1991     Sally Lucas
1992     Sally Lucas
1993     Sally Lucas
1994     Bronwyn Gray
1995     Leigh-Ann McKelvie
1996     Jennifer McWilliams
1997     Leanne Gaffney
1998     Merody Campbell
1999     Allison Conchie
2000     Dana Gamache
2001     Hayley Foulds
2002     Merody Campbell
2003     Merody Campbell
2004     Gillian O’Leary
2005     Lisa Linton
2006     Gillian O’Leary
2007     Gillian O’Leary
2008     Caitlin Boyes/Kearsney Smith
2009     Caylee O’Leary
2010     Kearsney Smith
2011     Caitlin Boyes
2012     Gillian O’Leary
2013     Caitlin Boyes
2014     Caitlin Boyes
2015     Shendl Leahy
 

 

S.A.CHAMPION 16 & 17
THE SHENDL RUSSELL CHALLENGE

1994     Allison Conchie
1995     Lesley Marwick
1997     Kate Stalker
1998     Katherine McLaren
1999     Kate Hellig
2000     Kate Hellig
2001     NicoletteVoordecker
2002     Shannon Leahy
2003     Gillian O’Leary
2004     Kearsney Smith
2005     Genevieve Boyes
2006     –
2007     –
2008     Caylee O’Leary
2009     Courtney Pearce
2010     Conrad Nusser
2011     Shannon van Gool
2012     Cendra Williams
2013     Shannon Anderson
2014     Shannon Anderson
2015     Alicia Walters

S.A.CHAMPION 13 – 16
DONALD MCKINTOSH TROPHY

1974     Karen Maxted
1975     Elinor Robinson
1976     S.Voss/E.Lambert
1977     Elaine Lambert
1978     Elinor Robinson
1979     Lauren Lambert
1980     Fiona Voss
1981     Fiona Voss
1982     Fiona Voss
1983     Linda Richmond
1984     Lee-Ann Atkinson
1985     Lee-Ann Atkinson
1986     Lee-Ann Atkinson
1987     Tracy McLeod
1988     Carolyn Munks
1989     Leanne Gaffney
1990     Kim Howat
1991     Allison Conchie
1992     Allison Conchie
1993     Kate Stalker
1995     Kate Stalker
1996     Kate Hellig
1998     Nicolette Voordecker
1999     Gillian O’Leary
2000     Gillian O’Leary
2001     Gillian O’Leary
2002     Genevieve Boyes
2003     Kearsney Smith
2004     Caylee O’Leary
2005     Caitlin Boyes
2006     CayleeO’Leary/ Courtney Pearce
2007     Courtney Pearce
2008     Cendra Williams
2009     Sharne Hein
2010     Shannon van Gool
2011     Shannon Anderson
2012     Shannon Anderson
2013     Robyn Searle
2014     Alicia Walters
2015     Robyn Searle

S.A.CHAMPION UNDER 13
THE AUCHENBLAE TROPHY

1964     Felicity Watson
1965     Janet Robertson
1966     Janet Robertson
1967     J.Murray-Rogers/ A.Moralee
1968     Elizabeth Scott
1969     Karen Maxted
1970     Bernadine Nay
1971     Bernadine Nay
1972     Sheena Voss
1973     Helen Osborne
1974     Elinor Robinson
1975     Lauren Lambert
1976     Fiona Voss
1977     Fiona Voss
1978     Fiona Mitchelson
1979     Fiona Voss
1980     Linda Richmond
1981     Paula Simmonds
1982     Lee-Ann Atkinson
1983     Cindy Hazelhurst
1984     Candy Edmundsen
1985     Leanne.Gaffney
1986     Leanne.Gaffney
1987     Leigh-Ann McKelvie
1988     Kerry Melville
1989     Allison Conchie
1990     –
1991     Shanna Parker
1992     Shanna Parker/ K.Stalker
1993     Michelle Bean
1994     Kate Hellig
1995     Kate Hellig
1996     Gillian O’Leary
1997     Gillian O’Leary
1998     Gillian O’Leary
1999     Kearsney Smith
2000     Kearsney Smith
2001     Caitlin Boyes
2002     Caitlin Boyes
2003     Caitlin Boyes
2004     Courtney Pearce
2005     Megan McRobert
2006     Shannon van Gool
2007     Shannon van Gool
2008     –
2009     –
2010     –
2011     –
2012     –
2013     –
2014     –